15 במאי 2010

אי אפשר לטאטא את כתם הנפט מתחת לשטיח

שתי הערות על אסון הנפט במפרץ מקסיקו ועל אחריות תאגידית בעידן אובמה והאינטרנט

הפוסט עבר לאתר החדש שלי. ניתן לקרוא אותו בקישור זה 


7 תגובות:

 1. פוסט מצוין וחשוב!
  איליין

  השבמחק
 2. האם אפשר לצפות מתאגידים להגביל את עצמם באמצעות רגולציה עצמית אמיתית? אפשר לקוות, אבל הסיכוי נמוך עד לא קיים.
  תאגידים פועלים ברב מוחלט של המקרים למען מקסום רווחיהם, וככל שהם גדולים יותר - כך מתעצמת יכולתם לפעול למען האינטרסים הכלכליים שלהם ולהסתיר את העניין, במיוחד את הפגיעה שהם פוגעים בסביבה או בחברה.
  לפיכך חייבים להעמיד מולם מנגנונים רגולטיביים מדינתיים חזקים ומדינה ששמה את טובת הציבור לנגד עיניה ולא את טובת התאגידים דווקא. גם הסיכויים לכך לא גבוהים. משחר ימי ההיסטוריה שיתפה המדינה פעולה עם האצולה או עם בעלי ההון. רק במדינה דמוקרטית יש סיכוי כי הדבר ישתנה, אבל גם דמוקרטיה לא מבטיחה את הדבר (וארצות הברית היא דוגמא מצוינת לכך. למעשה, רב המדינות הדמוקרטיות מדגימות את השת"פ המושחת הזה. גם הדמוקרטיה, לצערי, לא הצליחה למגר את התופעה). נחזיק אצבעות לאובמה, בהקשר המדובר...
  J

  השבמחק
 3. שירלי, התשובה בגוף השאלה, והמגיב האנונימי מעלי לא היה יכול לנסח את זה טוב יותר.
  נעם

  השבמחק
 4. שירלי, פוסט מעולה. הצלחת להבהיר לי את סבך הדברים שלא הצלחתי לפענח...
  בכל זאת, מעודד לראות את פעולתם של ארגוני החברה האזרחית שעושים את תפקידם הנכון בהתרעה חברתית. זה כל כך חשוב. לצערי בארץ אנו רואים מעט מדי מזה. רוב רובם של הארגונים החברתיים מתמקדים במתן שירותים.

  השבמחק
 5. על השאלה הזו קשה לענות במיוחד לאור המתרחש במדינת ישראל - כאן, מנסים בכוח להחזיר את הלוט על הקשרים בין החברות המזהמות לבין הממשלה, שהוסר באדיבות מיקי רוזנטל.
  הן ממשיכות להסתיר את מעשיהן באזורי תעשיה 'נידחים' וכיו"ב וממרקות את מצפונן בתרומות.

  השבמחק
 6. תודה לכם, המגיבים.
  שוב מתקבלת תמונה לפיה הציבור (=המגיבים בבלוג שלי) לא סומך על התאגידים, ומצפה מהמדינה, בסיוע התקשורת וארגונים חברתיים אקטיביסטיים, לחוקק חוקים שישמרו על טובת הציבור.
  אני מחכה לקרוא כאן גם דעות שונות, אולי מצד מנהלי אחריות תאגידית בחברות מובילות בישראל.

  השבמחק